Strona główna Stanisław Szczyciński

 

Do realizacji zamierzeń muzycznych potrzebna jest umiejętność współdziałania, komunikacji i organizacji. Muzyka tworzona w zespołach, szczególnie tych, które bazują na improwizacji, ma niezwykły urok i siłę przyciągania. Z nostalgią wzdycham do czasów, kiedy ludzkość jeszcze nie umiała uwieczniać dźwięku, nie istniały nagrania. Wtedy muzyka była tylko tu i teraz, absolutnie niepowtarzalna. Dziś jednak komunikujemy się ze sobą poprzez internet, szybki i mający praktycznie nieograniczony zasięg sposób dzielenia się ze światem swoimi pomysłami.
Znajduję mnóstwo satysfakcji włączając się w projekty muzyczne kreowane przez artystów i twórców, których sobie cenię, a którzy zapraszają mnie do współpracy. Wierzę, że moje włączanie się w ich projekty, z kreatywnością, ale przede wszystkim z szacunkiem dla oryginalnego zamysłu osoby przewodzącej projektowi, przynosi dobre owoce dla wszystkich.
Jest jednakże duży obszar działań muzycznych, gdzie potrzebuję zupełnej niezależności.
Na tej stronie opowiem o projektach, których jestem głównym napędem.

 

PRODUCENT PŁYTOWY | KIEROWNIK MUZYCZNY KONCERTÓW I FESTIWALI | ZALESIAŃSKIE TOWARZYSTWO

ŚPIEWACZE | ANIMACJA WSPÓLNEGO ŚPIEWANIA | KLUB SPORTOWY HUBERTUS

 

PRODUCENT PŁYTOWY

Nie jeden twórca, nie jeden muzyk ma za sobą ciężkie doświadczenia poszukiwania wydawcy tworzonej przez siebie muzyki. Trudno trafić na wydawcę, który by z sercem podszedł do produkcji i który nie ingerowałby zbytnio w zamysły twórcze i sposób realizacji muzycznego projektu.

Żeby oszczędzić sobie wszystkich tych trudności znalazłem salomonowe rozwiązanie: trzeba mieć własne wydawnictwo i samemu wydawać tworzone przez siebie płyty. W ten sposób powstało wydawnictwo płytowe Mikroklimat. Oprócz naszych własnych nagrań, w wydawnictwie Mikroklimat pojawiły się płyty z nagraniami innych, bliskich mojemu sercu i gustowi muzycznemu, wykonawców. Niechaj wydawnictwo Mikroklimat służy rozprzestrzenianiu wartościowej muzyki!

Zapraszam do dogłębnego zapoznania się z ofertą wydawnictwa płytowego Mikroklimat.

 

KIEROWNIK MUZYCZNY KONCERTÓW I FESTIWALI

 

OPPA – Ogólnopolski Przegląd Piosenki Autorskiej. Na tym Festiwalu, który odbywa się corocznie w Warszawie miałem przyjemność kilkukrotnie prowadzić sekcję akompaniującą śpiewającym twórcom i sprawować opiekę muzyczną nad głównym koncertem Festiwalu zatytułowanym Przeboje i Premiery. Była to znakomita okazja do spotkania i współpracy z nietuzinkowymi artystami.

Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu – na tym Festiwalu odbyły się dwie edycje koncertu zatytułowanego Kraina Łagodności. Na koncertach tych występowaliśmy jako grupa Mikroklimat, a poza tym stanowiliśmy sekcję akompaniującą dla innych artystów działających w nurcie piosenki poetyckiej. W jednej z odsłon festiwalowych sprawowałem również kierownictwo muzyczne koncertu Debiuty.

Festiwal Piosenki Dołującej – odbywający się na Zimnych Dołach w Lasach Chojnowskich, w Gminie Piaseczno Festiwal od początku swojego istnienia, czyli od roku 2013 jest pod moją artystyczną pieczą. Krótko mówiąc jestem dyktatorem artystycznym tego Festiwalu. Więcej o historii jego powstania i kolejnych odsłonach można przeczytać na oficjalnej stronie Festiwalu Piosenki Dołującej.

 

ZALESIAŃSKIE TOWARZYSTWO ŚPIEWACZE

 

W roku 1996, grupa Zalesian, po wspólnie spędzonych wakacjach w Jadamowie, postanawia kontynuować rozpoczęte na wyjeździe regularne śpiewanie kanonów z Taize. Zaczynamy spotykać się co czwartek i tak to trwa przez kilka lat. Grupa osób uczestniczących w spotkaniach powiększa się, zaczynamy poszerzać nasz repertuar. Kolędy, pieśni wielkopostne, adwentowe, z czasem sięgamy do repertuaru muzyki dawnej. Śpiewanie idzie coraz lepiej. Przymierzamy się do coraz bardziej ambitnego repertuaru. Chór robi wielkie muzyczne postępy, a ja mam świetną grupę śpiewaków do sprawdzania i uruchamiania moich nowych kompozycji chóralnych. Nasz chór uczy się wielogłosowych części mojej Missa de Angelis a.d. 1995, następnie opanowuje Chwalebną Drogę Krzyżową – utwór napisany jako ilustracja muzyczna Drogi Krzyżowej pędzla Lecha Zadrąga w kościele w Zalesiu Górnym. Następny etap to jeszcze trudniejszy cykl pieśni zatytułowany 14 Encyklik. Do tego doszła jeszcze Kantata Reformacyjna mojej kompozycji z librettem Jacka Cygana i Akatyst ku czci Męczenników Podlaskich.

Apogeum swojej liczebności i jakości śpiewania chór przeżywał w latach 2016-17. Wzięliśmy w tych latach udział w kilku konkursach. Między innymi na IV Rzeszowskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek zdobyliśmy złote pasmo, czyli najwyższe trofeum chóralne. Chór liczył ponad 30 osób, zaśpiewaliśmy wiele koncertów, między innymi byliśmy też na konkursie na Litwie. Dopiero pandemia w roku 2020 spowodowała zmniejszenie intensywności naszych działań chóralnych.

Jako dyrygent miałem w roku 2014 zaszczyt dyrygować połączonymi chórami z Gminy Piaseczno. Chóry wystąpiły na Rynku w Piasecznie zapewniając oprawę mszy świętej poświęconej beatyfikacji świętego Jana Pawła II.

 

ANIMACJA WSPÓLNEGO ŚPIEWANIA

 

W roku 2010, z inicjatywy Ewy Kozłowskiej będącej naówczas prezesem Stowarzyszenia Przyjaciół Zalesia Górnego zaczęły odbywać się spotkania mieszkańców Zalesia Górnego i okolic, których celem było wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Spotkania z założenia odbywały się 4 razy w roku i były formą uczczenia radosnych rocznic z naszej historii. Było więc śpiewanie kolęd w okolicach święta Trzech Króli i spotkania 3 maja, 15 sierpnia i 11 listopada. Wielką atrakcją tych spotkań były gawędy historyczne profesora Grzegorza Nowika. Gawędy te przeplatały wspólny śpiew znanych i lubianych pieśni patriotycznych. Spotkania śpiewacze odbywały się pod szyldem Spotkania z Pieśnią.

Co prawda od końca roku 2019 nie biorę już udziału w tych spotkaniach, jednakże animacja wspólnego śpiewu bądź to kolęd, bądź to pieśni i piosenek patriotycznych, bądź innego repertuaru (po graniu w programie telewizyjnym Śpiewające fortepiany została mi biblioteka nutowa ponad 1000 polskich piosenek) pozostała jedną z czynności artystycznych, które wciąż zdarza mi się wykonywać.

 

 

KLUB SPORTOWY HUBERTUS

Jedną z akcji organizacyjnych, która pochłonęła mnóstwo mojego zaangażowania jest stworzenie w Zalesiu Górnym klubu sportowego. Zebranie założycielskie Klubu odbyło się w 2005 roku i od tego czasu sprawuję funkcję Prezesa Klubu dbając o jego rozwój. O historii i wielu spektakularnych sukcesach odniesionych szczególnie w badmintonie i łucznictwie można przeczytać na stronie internetowej Klubu Hubertus.

 

Powrót do góry